Marka İletişim Danışmanlığı


Markanızı tüketicilere anlatmanın, tüketicilerle iletişime geçmenin yolu artık neredeyse sayısızdır. İnternet ve akıllı telefonlarla birlikte tüketicilere ulaşmak daha da kolaylaşmıştır. İletişim yöntemlerinin sayısı da artmıştır. Reklam, medyada görünürlük, internette bulunurluk, birebir tanıtım, sosyal paydaşlarla ilişkiler, marka yerleştirme, ağızdan ağıza tanıtım, sosyal medyada konuşulur olmak, marka deneyimi yaşatma, sosyal sorumluluk projeleri, itibar yönetimi ve daha birçok uygulama ile markanızı tüketiciyle buluşturabilirsiniz. Ama bu buluşma yeterli olmayabilir. Tüketicinin ilgisini çekecek kadar yaratıcı, satın almasını istetecek kadar etkili mesajlar ve mecralar seçmek markalaşmanın en temel şartıdır.

Markanızı hedef kitlelere anlatmanız ve onları markanıza çekmeniz için neleri, nasıl, nerede ve ne zaman söylemeniz gerektiğini sizlere anlatabiliriz. Geleneksel marka iletişim araçlarından nasıl faydalanabileceğinizi, yeni marka iletişim araçlarından nasıl faydalanabileceğinizi gösterebilirim. Marka iletişimi için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini kurgulayabilir ve bütçenin her kuruşundan verim alabilmeniz için yardımcı olabilirim. Ajanslarla kurduğunuz iş birliğinde katalizör olabiliriz. Marka iletişim yatırımlarınızın verimliliğini ve getirisini nasıl ölçebileceğinizi gösterebiliriz.

Marka iletişimi danışmanlığımın alanına giren diğer hizmetlerimiz:

Hedef Kitleyle İletişim

Aklı başında firmalar ürünlerini herkese değil hedeflediği gruplara tanıtır, pazarlar. Bu yüzden bir hedef kitle tanımı yaparlar ve bu kitleyi de alt gruplara bölerler. Her bir segmente de nasıl ulaşabileceklerini planlarlar. Hedef kitlenizle iletişiminizi iyi kurgularsanız az bütçelerle tam istediğiniz müşterileri markanıza çekebilirsiniz.

Müşteri gruplarınızla kitlesel ve/veya birebir iletişime geçebilirsiniz. Kitlesel iletişim araçları; TV, gazete, radyo, açık hava, sinema reklamları aracılığıyla olabilir. Sponsorluk, medyada görünürlük, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri, sosyal medyada bulunurluk projeleri de kitlesel iletişim araçlarındandır. Birebir iletişim araçları ise; hedef kitlenizin bireyleriyle interaktif kanallarla uzaktan veya yüz yüze iletişimde olmayı içerir. Web siteleri, kişiye özel e-mail ve SMS uygulamaları, doğrudan tanıtım, halka açık marka etkinlikleri, bayi toplantıları, basın toplantıları birebir iletişim araçlarıdır.

Hedef müşterilerinizin tüketici veya kurum olması, seçeceğiniz iletişim araçlarını ve mesaj dilinizi değiştirecektir. Uzun yıllar reklam ajanslarında çalışmış birisi olarak hedef kitleyle iletişimde neler yapmanız gerektiğini sizlere anlatabilirim. Hedef kitlenize en kestirme yoldan ulaşmanızı sağlayabilir, en ekonomik bütçelerle en yüksek geri dönüşümü almanızı sağlayabiliriz.